CKD u mačiek
CKD, chronické ochorenie obličiek, postihuje mačky najmä vyššieho veku. Toto ochorenie môžeme charakterizovať ako nevratné štrukturálne a funkčné poškodenie obličiek.
Nefróny, základné stavebné jednotky obličiek, degenerujú a „odumierajú“, a tým pádom nie sú schopné plniť svoje funkcie, t.j. udržiavať balanciu elektrolytov, takisto tlak krvi, fyziologické množstvo vody, v neposlednom rade odstraňovať odpadové látky z organizmu, a ďalšie. Ochorenie je nevratné, a neexistuje, bohužiaľ, liečba, ale vhodnými doplnkami a potravou môžeme svojmu miláčikovi predĺžiť život a spomaliť progresiu ochorenia.
Ako bolo už vyššie spomínané, CKD sa rozvíja, ak dochádza k nevratnému poškodeniu nefrónov. Vo väčšine prípadov je príčina poškodenia neznáma. Existujú však aj príčiny, ktoré vieme diagnostikovať a prípadne aj čiastočne liečiť. Medzi tieto etiologické jednotky patrí polycystické ochorenie obličiek (vrodené ochorenie vyskytujúce sa u, napr. perzských mačiek), nádor obličiek (najčastejšie lymfom; diagnostikovaný hlavne u mačiek pozitívnych na ochorenie FIV alebo FeLV); infekcie; prítomnosť urolitov; intoxikácia (lieky, rastliny, a iné); amyloidóza; vysoký krvný tlak, ochorenie srdca, a podobne. V prípade nálezu niektorej z týchto príčin je možné nasadiť špecifickú terapiu a progresia CKD sa výrazne spomalí.
Prejavy ochorenia
Klinické prejavy chronického ochorenia obličiek sú spočiatku zanedbateľné, často si majiteľ nevšimne, že so zvieratkom je niečo v neporiadku a zhoršený apetít a zježenú srsť bez lesku považuje za prejav starnutia. Čoho si však majiteľ všimne najčastejšie a prichádza s tým za veterinárnym lekárom je zvýšený príjem vody (polydipsia) a častejšie močenie väčšieho množstva moču (polyuria). Zvýšená produkcia moču je spôsobená zhoršenou schopnosťou obličiek koncentrovať moč (laicky povedané „zahustiť“ moč), tým pádom začnú zvieratá viac vyhľadávať tekutiny a piť, aby tento stav kompenzovali. Medzi ďalšie klinické príznaky s vyšším stupňom poškodenia obličiek patrí zvracanie, uremický zápach z ústnej dutiny, slabosť, hypertenzia, anémia a ďalšie.
Diagnostika CKD
Diagnostika CKD spočíva v prvom rade v klinickom vyšetrení. Palpáciou, alebo pohmatom, brušnej dutiny veterinárny lekár zisťuje veľkosť obličiek, hodnotí ich povrch, kontroluje močový mechúr a jeho náplň. Po klinickom vyšetrení sú na rade paraklinické metódy vyšetrení, kde radíme odber krvi a hematologický a biochemický screening, nie menej dôležité vyšetrenie moču (chemické, mikroskopické posúdenie sedimentu, mikrobiologické vyšetrenie, a v neposlednom rade pomer proteín: kreatinín, ktorý je dôležitý zhodnotiť pre prípadné nasadenie medikácie), ultrasonografické vyšetrenie dutiny brušnej, zamerané najmä na močový trakt a echokardiologické vyšetrenie srdca pre vylúčenie kardiomyopatie, meranie krvného tlaku, taktiež RTG vyšetrenie hrudníku a brušnej dutiny, a ďalšie podľa indikácie. V rámci vyšetrenia krvi je odporúčané okrem hlavných parametrov, ktorých hladina sa zvyšuje pri CKD- močovina a kreatinín, vyšetriť parameter SDMA, t.j. symetrický dimetylarginín. SDMA je veľmi citlivý parameter, ktorého hladina sa zvyšuje už v počiatkoch CKD, kedy močovina a kreatinín môžu byť v referenčných rozmedziach, a veterinárny lekár už môže nasadiť ochrannú terapiu a diétu, aby nedochádzalo k rýchlemu zhoršovaniu poškodenia.
Terapia CKD
Terapia CKD, ak sa jedná o to najčastejšie sa vyskytujúce ochorenie neznámej príčiny, neexistuje. Progresiu však vieme spomaliť podpornou terapiou, ktorá spočíva v podávaní špeciálnej veterinárnej diéty s nižším obsahom bielkovín a fosforu, takisto s kontrolovaným množstvom sodíku, draslíku, horčíku, atď. Vhodnejšie je podávať vlhkú potravu vo forme kapsičiek alebo konzerv, aby bola mačička dostatočne hydratovaná. Neustály prístup k čerstvej vode je samozrejmosťou. Je možné použiť rôzne triky, aby sa mačka napila sama, napr. tečúca voda z kohútika, fontánka a iné. Ak je pacient veľmi dehydratovaný, musí podstúpiť infúznu terapiu na veterinárnej klinike. Veterinár Vám môže odporučiť rôzne doplnky potravy, ktoré napomáhajú k spomaleniu progresie ochorenia.
V prípade, že pozorujete u svojho zvieratka atypické správanie, prípadne klinické príznaky ochorenia, neváhajte sa ozvať na číslo 0903 655 644 a dohodnúť si konzultáciu s veterinárnym lekárom. Včasná diagnostika môže zachrániť Vášmu miláčikovi život!