Dnes otvorené 09:00 - 12:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore

+421903655644

Vakcinácie u mačiek - zhrnutie

Vakcinácie u mačiek - zhrnutie

Existujú rôzni výrobcovia a typy vakcín. Veterinárny lekár schému vždy individuálne upraví pre konkrétnu mačičku.

K prvému očkovaniu mačiatka by malo dôjsť po ukončenom 9. týždni veku. Následné preočkovanie je o cca 3 týždne. Ako prvé sa očkujú infekčné ochorenia. Besnota sa vakcinuje pri preočkovaní a to najskôr v 3. mesiaci života. Kompletné preočkovanie je v 1. roku života a potom vždy na narodeniny Vašej mačičky.

Existujú rôzni výrobcovia a typy vakcín. Veterinárny lekár schému vždy individuálne upraví pre konkrétnu mačičku.

V základnej vakcíne proti infekčným ochoreniam očkujeme proti:

  • Panleukopénii - FPV tzv. mačací mor, nakoľko je toto ochorenie silne virulentné. Najčastejšie postihuje mačiatka do 6 týždňov veku. Má veľmi rýchly a často krát aj fatálny priebeh. Prejavuje sa prudkými vodnatými hnačkami, úporným zvracaním a následnou dehydratáciou. Ak dôjde k nákaze u gravídnej mačky, väčšinou potratí. Ak porodí živé mačatá, mávajú poškodený mozoček, následne zhoršenú koordináciu pohybu a ďalšie nervové poruchy.
  • Infekčná rinotracheitída FVR a FCV - kaliciviróza. Tieto dve ochorenia často krát prebiehajú súbežne. Dochádza k zápalu dutiny ústnej, zápalu spojiviek, nádche a horúčke. K nákaze mačičky môže dôjsť aj nepriamou cestou (na podrážke topánky, znečistené oblečenie), preto sa odporúča vakcinovať aj čisto bytové mačky. Toto ochorenia má často dlhý, chronický priebeh.
  • Besnota - vírusové, smrteľné ochorenie. Prenáša sa uhryznutím nakazeného zvieraťa, nakoľko sa vírus nachádza v slinách zvieraťa. Ochorenie je prenosné na človeka. U postihnutého zvieraťa dochádza k neurologickým zmenám. Agresivita, rozšírené zrenice, nadmerné slintanie, ochrnutie, zášklby až úhyn.

Doplnkové vakcíny:

Chlamydióza: dochádza k výtokom z očí a nosa, spôsobuje nádchu, kašel a zápaly spojiviek. Neliečené ochorenie môže vyústiť až do pneumónie, zápalu pľúc.

FeLV: ochorenie má väčšinou chronický charakter a je neliečiteľné. Mačka chradne, môže mať zväčšené lymfatické uzliny. Klinické príznaky sú rôzne: zápaly dutiny ústnej, infekcie dýchacích ciest, horúčky, nechutenstvo až nádorové ochorenia.

Väčšinou sa toto ochorenie vyskytuje súčasne s inou infekciou. Zdrojom nákazy sú sliny a telové tekutiny postihnutého jedinca. Dodržiavaním doporučených vakcinačných schém znížite riziko vzniku týchto ochorení u Vašej mačičky.