Dnes otvorené 08:00 - 19:00, pohotovosť po tel. dohovore do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá.

+421903655644

Močové kamene - urolitiáza

Močové kamene - urolitiáza

Ide o ochorenie močového mechúra, ktoré postihuje psov pomerne často. Je to patologický stav, počas ktorého sa v močovom trakte tvoria minerálne útvary.

Navzájom sa líšia minerálnym zložením, chemickým zložením, lokalizáciou, tvarom, kyslým alebo zásaditým prostredím, ktoré im pre rast vyhovuje. Vyskytujú sa u rôznych vekových kategórií, akýchkoľvek plemien, či pohlaví. Kamene sa najčastejšie formujú v obličkách alebo v močovom mechúry. Močové kamene sú najčastejším dôvodom hematúrie, t.j krvomočenia. Vznikajú z mikroskopických kryštálov, ktoré sa o seba zakliesňujú, ukladajú sa do vrstiev a po čase vytvoria aj niekoľkocentimetrový kameň. Ochorenie sa vyskytuje najviac u bytových zvierat, ktoré menej pijú a sú menej často venčené. Moč následne stagnuje v močovom mechúry a priveľmi sa zahustí. Taktiež môžu vzniknúť pri dlhodobej infekcii močových ciest alebo u dedične predisponovaných plemien, ako napríklad u maltezákov, yorkshirov a čiváv.

Príznaky a diagnostika ochorenia

Najčastejšími príznakmi bývajú problémy so samotným močením - močenie po kvapkách, bolesť pri močení, inkontinencia či dokonca krv v moči. Typickým znakom je aj to, že zvieratká nemočia vôbec ani po veľkom úsilí, a to predovšetkým vtedy, keď kameň vycestuje do močovej rúry a tú kompletne upcháva.  Vtedy už ide o život a hrozí roztrhnutie plniaceho sa močového mechúra a tiež zlyhanie obličiek kvôli stáze toxických látok v tele. Pri podozrení na problémy s močovými kameňmi potrebujeme v prvom rade urobiť klinické vyšetrenie moču. Z moču vieme v laboratóriu zistiť parametre ako hustotu, ph, množstvo bielkovín, krv, glukózu a iné. Dôležitým krokom je aj vyšetrenie samotného sedimentu, ktorý sa nám usadí po centrifugácii moču v skúmavke. Súčasťou vyšetrenia je aj ultrazvukové vyšetrenie a röntgen. 

Ako postupovať pri liečbe...

V prípade, že zistíme, že sa v moči hromadia mikroskopické kryštály alebo piesok, je potrebné pacientovi podávať špeciálne urinárne krmivo, poskytnúť čo najviac vody a podľa ph, ktoré sme v moči zistili, podávať ďalšie doplnkové lieky. Neodporúčame majiteľom kupovať si rôzne alternatívne liečivá, pretože by tieto prípravky mohli zmeniť konkrétne ph v moči, ktoré by spôsobilo tvorbu iných druhov kryštálov a kameňov. Pokiaľ je problém s močením dlhodobý, je potrebné spraviť röntgenologické a sonografické vyšetrenie močového traktu, ktoré nám vie ukázať kamene a ich presnejšiu polohu. V tomto prípade sa pokúsime o uvoľnenie kameňov výplachmi alebo poslednou možnosťou ostáva chirurgické vybratie.

Dôležitá je prevencia!

Najlepšou metódou, ako sa vyhnúť močovým kameňom u domácich miláčikov je samotná prevencia. To znamená, zaistiť dostatok príjmu tekutín, čomu môže pomôcť vlhké krmivo ako aj kašovitá strava, prípadne polievky. Ďalej je potrebné častejšie venčenie, dostatok pohybu, a tým aj redukcia obezity a správne zloženie krmiva, s čím už vieme poradiť majiteľom u nás na klinike.