Dnes otvorené 08:00 - 19:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore

+421903655644

Riziká osín a suchých tráv pre psov a mačky

Riziká osín a suchých tráv pre psov a mačky

Poznáme ich ako osiny, šipky alebo klásky.

Poznáme ich ako osiny, šipky alebo klásky... Príroda ich navrhla tak, aby sa (obyčajne obsahujú semeno rastlín) dostali prichytené na srsti zvierat a vo vetre čo najďalej. Ich rast, dozrievanie a teda aj zvýšené nebezpečenstvo pre našich-vašich štvornohých miláčikov už začalo a bude trvať až do neskorej jesene.

Keď vám psík na chvíľu odbehne do vysokej trávy, treba myslieť na to, že takzvaná "osina" sa najskôr prichytí v srsti, a ak sa dostala na citlivé miesto,môže spôsobiť komplikácie... Ak je to v blíkosti ucha, je dosť pravdepodobné ,že psík svojimi pohybmi spôsobí, že osina bude postupovať do zvukovodu, kde sa následne stratí z dohľadu majiteľa. Čo okom nevidíme, neznamená, že tam nie je. Psík začne byť nervózny ,bude triasť hlavou a škriabať si príslušné uško labkou. Majiteľ by mal byť natoľko vnímavý ,že keď tieto príznaky uvidí, mal by okamžite navštíviť veterinárneho lekára.

Na našej a ďalších moderných klinikách sme schopní osinu diagnostikovať vizuálne otoskopom. Osinu alebo kus ostrej trávy uvidíme na veľkej obrazovke a pod kontrolou zraku ju pomocou špeciálnych klieští aj vytiahneme. Už spomínané príznaky môžu prejsť do komplikácii- psík bude držať vykrivenú hlavu (od bolesti, alebo zápalu, keď osina prepichne bubienok).

Ďalšie miesto, kde sa vie pichľavý kúsok z trávy usídliť je oko, teda presnejšie najčastejšie býva ukrytá za tretím viečkom vo vútornom očnom kútiku. Pri vyťahovaní musíme byť obvzvlášť opatrní. Najlepšie je to nechať na veterinárneho lekára, ktorý presne vie čo má robiť.

O nič zriedkavejšie miesto vniknutia osiny cez kožu sú medziprstové priestory na labkách. Tieto miesta sú osrstené a preto majiteľ častokrát po prechádzke podcení prvé signály ,ktoré mu dáva jeho štvornohý priateľ. Vylizovanie labiek netreba brať na ľahkú váhu. V prípade zvýšeneho záujmu psíka o určité miesto na labke , treba toto miesto dôkladne prezrieť.

Zapichnutá a zatiaľ trčiaca osina sa dá na začiatku vytiahnuť.., neskôr sa stratí pod kožou v tkanive a individuálne môže putovať pod kožou psíka obyčajne niekoľko centimetrov, v ojedinelých prípadoch až desiatky centimetrov. Nie sú ojedinelé prípady, kedy sa osina dostala z labky popod kožu, alebo pomedzi tkanivá až do hrudníka.

Určite sme vás nechceli odradiť od vychádzok a šantenia vašich štvornohých kamarátov vo vysokej tráve. Treba si len uvedomiť, čo sa môže stať a v rámci možností psíka prezrieť. Keď nič nenájdete obráťte sa na profesionálov ;) My, doktori z veterinárnej kliniky PrimaVet, vám veľmi radi pomôžeme.