Dnes otvorené 08:00 - 19:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore

+421903655644

Rakovina - čoraz častejšie ochorenie aj u zvieratiek

Rakovina - čoraz častejšie ochorenie aj u zvieratiek

Odhadujeme, že viac ako štvrtina domácich miláčikov trpí týmto zákerným ochorením. Boli sme na školení v Holandsku a praxi v Slovinsku.

Odhadujeme, že viac ako štvrtina domácich miláčikov trpí týmto zákerným ochorením.

Pokiaľ máte podozrenie, že Vaše zvieratko môže trpieť takýmto ochorením, je potrebné ihneď kontaktovať veterinárne pracovisko. Mnohokrát tiež podozrenie na nádorové ochorenie padne pri pravidelných preventívnych prehliadkach.

Na začiatok je potrebné zistiť, v akom celkovom zdravotnom stave Vaše zvieratko je. Spravíme základné klinické vyšetrenie a následne na to, podľa potreby, vyšetrenie krvi, RTG vyšetrenie, USG vyšetrenie, cytologické vyšetrenie a prípadne odbery do špecializovaného laboratória. Pokiaľ sa na základe vyšetrení potvrdí predpokladané ochorenie, konáme čo najrýchlejšie. Aby sme vedeli bojovať s ochorením, zisťujeme tzv. Staging, o aký typ nádoru sa jedná, kde je lokalizovaný a jeho charakter, či sa jedná o nádor zhubný alebo nezhubný. Kvôli vysloveniu prognózy robíme tzv. Grading, t.j. akým stupňom ochorenia zvieratko trpí.

V niektorých prípadoch je ako terapia dostačujúca chirurgia, odstránenie útvaru s následným histologickým vyšetrením odobratej vzorky, ktoré nám potvrdí, že sme nad chorobou vyhrali. Avšak v niektorých prípadoch je ochorenie komplikovanejšie a vyžaduje si špeciálny prístup.

 

V týchto prípadoch spolupracujeme so špecializovaným onkologickým veterinárnym centrom v Postojne, Slovinsku (5,5 hodiny cesty autom), kde sú možnosti nielen rozšírenej diagnostiky týchto ochorení (napr. CT vyšetrenie), ale tiež pokročilej onkologickej terapie, akou je chemoterapia, imunoterapia a rádioterapie. Onkologický špecialista rozhodne, ktorý typ terapie na konkrétny typ ochorenia, zaberie najúčinnejšie. Samozrejme, nemenej dôležitá je tiež podporná terapia onkologických pacientov, akou je terapia bolesti, výživa, rehabilitácia, podporné preparáty na boj s ochorením a taktiež tlmenie nežiadúcich účinkov popri agresívnej liečbe niektorých nádorových ochorení.

Dve členky nášho doktorského tímu boli rozširovať svoje vedomosti v tomto odbore na kongrese veterinárnych onkológov v Holandsku, tento rok boli témou Tumory dutiny ústnej u psa a mačky. Dozvedeli sa tam veľa noviniek zo sveta veterinárnej onkológie.

V prípade akýchkoľvek otázok alebo v prípade, že máte podozrenie, že Vaše zvieratko trpí týmto ochorením, neváhajte nás čo najskôr kontaktovať.

Veterinárna klinika Primavet