Dnes otvorené 09:00 - 14:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore

+421903655644

Kotercový kašeľ

Kotercový kašeľ

je typické jesenné ochorenie, ktorému by ste mali venovať pozornosť.

Nazývaný aj ako infekčná laryngotracheitída, patrí medzi vysoko nákazlivé respiračné ochorenie horných dýchacích ciest, s najčastejším výskytom na jeseň.

 

Ako sa môže môj pes nakaziť?

Psi sa väčšinou nakazia na miestach s vyššou koncentráciou zvierat, ako sú napríklad cvičiská, psie hotely, útulky, či dokonca pri venčení. Toto ochorenie sa prenáša kvapôčkami, priamym kontaktom, kontaminovanými povrchmi pri zdieľaní spoločnej misky s vodou, či krmivom. Faktory napomáhajúce exacerbácií klinických príznakov sú nízka teplota, zlá ventilácia, expozícia prašnému prostrediu a cigaretovému dymu.

 

Aké sú klinické príznaky?

Najpozorovanejší príznak je suchý, dráždivý kašeľ. Občas sa môže vyskytnúť výtok z nosa a očí, kýchanie, znížený apetít, psík celkovo pôsobí letargickým dojmom. Objaviť sa môže aj horúčka, ospalosť, nechutenstvo, či ťažkosti s dýchaním.

 

Je možné kotercovému kašľu predísť? 

Najdôležitejšou prevenciou je vakcína, ktorá má výhodu v intranazálnej aplikácií a rýchlemu nástupu slizničnej imunity.

 

Poznáme dve formy:

  • Pneumodog – podkožná injekcia, musí sa opakovať o 3 – 4 týždne a následne o rok.
  • Nobivac KC – ide o vstreknutie vakcíny do nosnej dierky. Jednorazová aplikácia, revakcinuje sa o rok.

 

Terapia kotercového kašľa:

Ochorenie sa pomerne ľahko lieči, výnimkou sú však šteniatka a imunokompromitovaní pacienti (s oslabenou imunitou). Kotercový kašel niekedy odznie aj bez medikamentóznej liečby, a to v priebehu 2 - 3 týždňov.

 

Pri liečbe sa štandardne podávajú lieky na ukľudnenie horných dýchacích ciest, poprípade sirup proti kašľu. Pri trvaní klinických príznakov, či prítomnej sekundárnej bakteriálnej infekcie sa môžu pridať antibiotiká. V prípade, že ide o ľahšiu formu nákazy sa odporúča dbať na zvýšený prísun látok, ktoré podporujú obranyschopnosť organizmu.

 

Pes by mal pri podpornej terapii ostať v pokojnom režime, vyhýbať sa vzrušeniu a možnej záťaži. Odporúča sa vyvarovať suchému vzduchu, uprednostniť postroje pred obojkami a zaobstarať vlhké krmivo.