Dnes otvorené 08:00 - 19:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore

+421903655644

Zakázané ovocie

Zakázané ovocie

Najkrajšie sviatky v roku - nech ich naši maznáčikovia prežijú bez ujmy.

V najbližších dňoch budeme prezentovať potraviny, ktoré v žiadnom prípade nie sú vhodné pre vášho štvornohého člena rodiny. Medzi nevhodné potraviny patrí čokoláda, hrozno, avokádo, kosti, cesnak, cibuľa, sladkosti, orechy, mandle, káva, zemiaky, soľ, rôzne kôsky, huby, mliečne výrobky, surové bielko z vajíčka, muškátový oriešok a mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku.

V príspevkoch sa dozviete, ktorá zložka je pre psíka prípadne mačku toxická, ktoré orgány môže poškodiť a akými klinickými príznakmi sa otrava prejavuje.

Kosti

 

Varené kosti sú krehké a ľahko sa lámu. Odborníci tvrdia, že psi surové kosti dokážu stráviť a nebezpečenstvo predstavujú práve tie varené. Určite psa nekŕmte kuracími kosťami, ktoré sa štiepia a môžu poškodiť žalúdok alebo črevá. Rovnako nebezpečné je príležitostné kŕmenie kosťami,alebo podanie kostí staršiemu psíkovi. Kosti svojou štruktúrou a fyziológiou účinku hlavne v hrubom čreve(kde dochádza ku spätnnej reabsorbcii tekutín) spôsobujú zápchu. Psík je doslova zabetónovaný a v krajnom prípade hynie v ukrutných bolestiach. Snáď škodu jedine nespraví veľká kosť zbavená mäsa podaná malému psíkovi,ktorý ju nemôže rozkúsať. Bude si s ňou pripadať tak ... dôležitý.

Čokoláda

Hoci s tým nie všetci chovatelia súhlasia, práve čokoláda je podľa odborníkov najčastejšou ľudskou potravou, ktorá spôsobuje psom zdravotné problémy. Obsahuje totiž kofeín a teobromín, čo sú metylxantíny. A čím tmavšia čokoláda, tým nebezpečnejšia. Problém je v tom, že ľudia dokážu podstatne lepšie tráviť a vylučovať metylxantíny.

Teobromín sa z organizmu zvierat vylučuje veľmi pomaly. Vysoký obsah tukov v čokoláde môže porušiť funkciu pankeasu. Pri častej konzumácii čokolády dochádza k poruchám srdcového rytmu, čo může byť pre psa aj smrtelné.

Smrteľná dávka teobromínu u psa je 100-300 mg na jeden kilogram hmotnosti psa.

V 100g horkej čokolády sa nachádza asi 1,5g theobromínu.

V 100g mliečnej čokolády je to len 0,15mg theobromínu.

Toxická dávka coffeinu pre psa je asi 140 mg/kg.

Príznaky vyskytujúce sa u psa pri otrave čokoládou sú najčastejšie zvracanie, hnačka, dehydratácia, bolesti brucha, nepravidelný srdcový rytmus, kŕče, či smrť. Neexistuje špecifické antidótum. Prvá pomoc je vyvolanie zvracania a následne pomoc veterinárneho lekára.

Pokiaľ váš pes zjedol čokoládu a objavil sa niektorý zo spomenutých symptómov, okamžite kontaktujte veterinára.

Kysnuté cesto

Máte radi čerstvý chlieb? Keď je ešte teplý a kôrka tak chrumkavá? Chlieb z kysnutého cesta, rovnako tak, ako aj ďalšie produkty z kysnutého cesta však nie sú vhodné ako jedlo pre psov. V ich žalúdku je totiž ideálne prostredie na to, aby sa tam množili kvasinky.

To môže mať za následok zväčšenie žalúdka, zníženie prietoku krvi do žalúdočných stien a smrť tkaniva(dilatácia+ u veľkých plemien aj torzia žalúdka). Ďalej môžu nastať problémy s dýchaním.

Okrem toho kvasinky, ktoré sa množia, vytvárajú alkohol, ktorý spôsobuje intoxikáciu organizmu. Príznakmi sú nafúknuté brucho, zlá koordinácia, dezorientácia, zvracanie, alebo pokusy zvracať. V extrémnych prípadoch môže psík upadnúť do kómy a zomrieť.