Dnes otvorené 08:00 - 19:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore

+421903655644

Novoročné oslavy a zvieratká: Ako ich chrániť?

Novoročné oslavy a zvieratká: Ako ich chrániť?

Silvestrovská oslava sa blíži. Všetci sme pripravení otvoriť šampanské a pozdraviť nový rok.

Ale zatiaľ čo, my ľudia, oslavujeme, zvieratá sa chúlia vo svojich úkrytoch. Posledného dňa v roku majú oni plné uši. :/


Ako počujú zvieratká?

Zvieratá, ktoré majú oveľa viac rozvinutý sluch ako my, sú hlasnými výbuchmi stresované obzvlášť počas novoročných osláv. Pre nich je hluk výbuchu alarmový signál, čo má za následok panickú reakciu, teda nie radostnú a oslavnú.


Ucho mladého človeka rozoznáva frekvencie 20 – 20 000 Hz (ojedinele od 16 Hz), m aximálna citlivosť je od 2 000 do 3 000 Hz. Psy, mačky a domáce zvieratá vo všeobecnosti, naopak vykazujú oveľa lepšie sluchové kapacity: pes až do 60 000 Hz, zatiaľ čo mačka až 70 000 Hz.

Na Silvestra trpia nielen štvornohí kamaráti, psy a mačky, ale aj iné zvieratá, ako napríklad vtáky. Akonáhle, či už vo svojich hniezdach alebo počas hľadania svojho útočiska, začujú vtáky zvuky ohňostrojov a petárd, vystraší ich to tak, že splašene letia preč s cieľom ukryť sa kamkoľvek. Častokrát tak strácajú svoj život, keď slepo narazia do steny, do presklených častí budov, mreží alebo silnoprúdových vodičov.

Zvieratká v hlavnom meste ako aj nás, preto teší fakt, že zapaľovanie ohňostrojov a petárd je bez schválenia už pokutované. Naším poslaním je zvieratkám pomáhať, a preto sme si pre Vás pripravili niektoré odporúčania a tipy, ktoré pomôžu Vašim psíkom a domácim mačičkám privítať Nový rok čo najpokojnejším spôsobom:


11 tipov pre bezpečie a komfort vášho domáceho zvieratka počas Silvestra:

 

 • Nikdy nenechávajte zvieratá bez dozoru, keď vonku hlasno búchajú petardy a ohňostroje. Zaujmite k zvieraťu pokojný postoj, aby sa vo Vašej prítomnosti cítilo v bezpečí. Dôležitá vec pre psov aj domáce mačky v takejto pre nich stresovej situácii je to, že ich majiteľ (vodca domácej svorky :) pre nich ostáva dobrým oporným a dá sa povedať referenčným bodom. Majte preto prosím na pamäti, že svojim pokojným a najmä vyrovnaným správaním ako aj tónom Vášho hlasu svojmu zvieratku ukazujete, že situáciu máte pod kontrolou a ani oni nemusia mať preto žiadny strach.

 

 • Ponechajte peliešok či akékoľvek obľúbené útočisko Vášho štvornohého miláčika vo Vašom byte/dome Vášmu zvieratku na dosah. Zvieratá mávajú v nepríjemných situáciách, akou je pre nich aj veľmi silný stres v dôsledku hluku, tendenciu zaútočiť. Vyhýbajte sa taktiež pozorovaniu ohňostroja spolu so psom/mačkou na balkóne alebo za oknom, im sa to väčšinou vôbec nepáči. Prednostne spustite žalúzie, zatiahnite závesy a zatvorte všetky okná, prípadne aj dvere, aby sa hluk šíril čo najmenej.

 

 • Ohňostroje a iné hlasné zvuky môžu vášho psa vystrašiť, preto sa môže pokúsiť utiecť. Je bežné, že vystrašené psy preskočia aj vysoké ploty len aby sa dostali preč a unikli pred hlukom. Takže už v priebehu dňa, počas 31.12. a aj nasledujúci deň, kedy vonku Silvester ešte častokrát doznieva je najlepšie držať Vášho štvornohého kamaráta v interiéri. Predtým ho však samozrejme ráno aj na obed poriadne vyvenčite aj s dlhšou prechádzkou, večer už iba nutne teda kratšie
  a najmä pod dohľadom a na vôdzke.

 

 • Skontrolujte mikročip, evidenčnú známku, tetovanie, menovku a kontakt na obojku. V prípade náhlej straty je dôležité, aby ste zvieratko mohli čo najskôr vystopovať alebo byť ihneď kontaktovaný v prípade, že ho skôr nájdu iní ľudia. Ak sa ocitnete so psíkom na ceste ako aj vonku na prechádzke uistite sa, že si vždy psíka držíte na vôdzke. Počas Silvestra to platí aj pre tých najposlušnejších štvornoháčov :).

 

 • Sledujte dvere. Ak máte v pláne pozvať na Silvestra aj hostí, uistite sa, že aj oni sledujú dvere pri vstupe a pri odchode z vášho domova, aby sa vaši zvierací maznáci nedostali von a nechtiac sa nezatúlali.

 

 • Dajte si pozor na hluk. Veselí hostia, ohňostroje, petardy a otváranie šampanského, to všetko robí večierok skvelým, no tento hluk môže tiež spôsobiť úzkosť Vášmu domácemu miláčikovi, ktorá môže pretrvávať ešte aj nasledujúce dni. Môže sa prejaviť hnačkou, zvracaním, zažívacími ťažkosťami, ustráchanosťou a aj inými poruchami správania, ktoré môžu mať aj dlhodobý efekt. Udržujte preto svoje zvieratko v miestnosti ďaleko od všetkého zmätku alebo sa snažte udržiavať úroveň
  hluku čo najnižšie. Dostupnou novinkou už aj na slovenskom trhu, sú tzv. tiché ohňostroje, ktorých krásny vizuálny efekt je zachovaný, ale nevydávajú typický hlasný zvuk a tým sú priateľské pre zvieratká.

 

 • Buďte opatrní s dekoráciami. Dekorácie ako konfety môžu byť počas vášho večierka zábavné, ale váš maznáčik, najmä mladý psík, by si mohol myslieť, že sú občerstvením. Uchovávajte preto dekorácie mimo svojich domácich miláčikov.

 

 • Jedlo špeciálne pre domácich miláčikov. Vyvarujte sa kŕmeniu Vášho domáceho miláčika kúskami z Vášho slávnostného stola. Držte ich čo najďalej od jedál, ktoré môžu byť jedovaté ako alkohol, čokoláda alebo xylitol (sladidlo) a iné.


https://www.primavet.sk/sk/clanky/detail/zakazane-ovocie

 

 • Majte pripravený kontakt na Vášho veterinárneho lekára alebo neďalekú kliniku v prípade núdze. Pohotovosť je potrebná, ak by ste si so psíkom nevedeli dať rady, ak by mal agresívne reakcie, ak by sa zvieratku v dôsledku stresu zhoršil jeho zdravotný stav alebo by sa zo strachu v okamihu úteku zranilo, stratilo a podobne.

 

 • Buďte obzvlášť obozretní v prípade, že Vaše zvieratko má nejaký chronický alebo už aj vyriešený vážnejší problém (ako napr. idiopatická cystitída, kardiologickí pacienti, epileptici...), pretože každá nová stresová situácia môže vyvolať recidívu, návrat už aj zvládnutého ochorenia.

 

 • Príďte sa poradiť so svojim veterinárom, či sú potrebné upokojujúce liečivá a prípadne ako ich správne podať. Niektoré zvieratká na to, aby sa cítili skutočne komfortne, potrebujú svoje upokojenie podporiť aj podaním upokojujúceho preparátu. Každé má však svoju špecifikáciu, ktorú je najvhodnejšie prekonzultovať s Vašim veterinárnym lekárom.

 

Najčastejším želaním do nového roka je práve zdravie. To platí aj pokiaľ ide o Vášho domáceho maznáčika. V prípade, ak by sa Vám s ním čokoľvek čo i len trošku nezdalo (zmena v správaní, zovňajšku...), je najlepšie nečakať. Príďte sa s nami poradiť a prineste Vaše zvieratko odborne prezrieť. Predídete tak včas aj možným závažnejším komplikáciám. Prevencia ako aj včasné podchytenie liečby častokrát môže Vášmu zvieratku zachrániť a predĺžiť život, aby ste tak spolu mohli osláviť čo najviac šťastných rokov. 

 

Teší nás a ďakujeme za Vašu priazeň v roku 2019 a radi by sme Vám aj Vašim zvieracím kamarátom zaželali šťastný a zdravý nový rok 2020!