Dnes otvorené 08:00 - 19:00, pohotovosť po tel. dohovore do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá.

+421903655644

Čo je ušný svrab?

Čo je ušný svrab?

Ide o veľmi časté ochorenie vonkajšieho zvukovodu (nielen) mačiek spôsobené parazitom svrabovec ušný (Otodectes cynotis).

Na našej klinike sa pri vyšetrení často stretávame s ušným svrabom hlavne u opustených mačiatok, ktoré majitelia nájdu vonku na ulici (ako aj v tomto prípade). Parazit oválneho tvaru žije na koži, ktorú nabodáva a živý sa vytekajúcim tkanivovým mokom a epitelom. Prenáša sa priamym kontaktom medzi zvieratami. V uchu mačky žije cca. 1000 roztočov, u psov výrazne menej. Pre parazita nie je problém preliezť z jedného ucha do druhého a takto môže napadnúť nielen mačky, ale aj psov a fretky U mačiek sa dokonca parazity môžu objaviť aj na koži mimo zvukovodu. Svrabovce narúšajú stenu vonkajšieho zvukovodu a tá je potom náchylnejšia na sekundárne infekcie. Toto ochorenie je veľmi svrbivé a zviera si intenzívnym škrabaním poraní ucho. Nastupujú zápaly vonkajšieho zvukovodu a pri podcenení zdravotného stavu a neliečení zvieraťa sa zápal môže rozšíriť až do hlbších častí zvukového aparátu.

Klinické príznaky

Spoznáme ho podľa tmavo hnedej až čiernej usadeniny (tzv. kávovej usadeniny), ktorá sa objavuje vo zvukovode zvieraťa. Medzi ďalšie klinické príznaky radíme tvorbu chrást a nálepov, potriasanie hlavou a snahu zbaviť sa silného svrbenia. Pri silnom dráždení ucha, môže vzniknúť hematóm, deformácia oboch ušníc a zranenia po škrabaní. Pri sekundárnych infekciách pozorujeme vypadávanie srsti a mokvavé ekzémy. Ak sa infekcia dostane do vnútorného ucha, objavujú sa nervové príznaky, ako nekoordinované pohyby, tackanie sa, kŕče, nefyziologické držanie hlavy až hluchota.

Diagnostika 

Diagnostika ušného svrabu spočíva, po rozhovore s majiteľom (anamnéza), jednak v celkovom zhodnotení správania zvieratka, predovšetkým jednoznačne na základe klinického vyšetrenia. Pri diagnostike je potrebné urobiť ušný ster danej hmoty a následne mikroskopiu vzorky, kde sú viditeľné vajíčka alebo samotné roztoče.

Ako sa dá ušný svrab liečiť?

Základom sú antiparazitika účinné proti svrabu. Následne je v niektorých prípadoch nutné preliečiť aj už vzniknutý zápal a poškodenie ucha. Čo je ale najdôležitejšie a na čo treba vždy pamätať, je čistenie uší. Uši je potrebné čistiť každý deň, najlepšie s určitým odstupom ešte pred aplikáciou liečiva. Správne vyčistené ucho vhodným čistiacim roztokom je základom úspešnej liečby. Lieky majú šancu fungovať správne, ak je ucho dobre, najlepšie odborne vyčistené, a zbavené hnedo-čiernych nánosov. Vždy je vhodné preliečiť všetky zvieratká žijúce v jednej domácnosti naraz. Tak sa zabráni ďalšiemu šíreniu tohto nepríjemného ochorenia a opakovanému výskytu parazitov. Tiež je treba podľa pokynov veterinárneho lekára prísť aj so zvieratkom následne na kontrolu, aby ste sa presvedčili o účinnosti liečby.

Preventívna prehliadka

Jej súčasťou je aj kontrola ušiek. Rovno tak zabránite zavlečeniu parazitov do Vašej domácnosti. Ak máte mačku žijúcu vonku, odporúča sa preventívne raz mesačne nakvapkať antiparazitárny spot on proti ušnému svrabu. Prevencia zvierat je veľmi dôležitá a preto sa na nás nebojte obrátiť s akýmkoľvek problémom vášho domáceho miláčika.